INDIKACIJA – Ozljeda mozga
Traumatska ozljeda mozga je iznenadna tjelesna ozljeda glave i mozga uslijed utjecaja vanjske sile, a koja privremeno ili trajno oštećuje moždanu funkciju.
Do traumatske ozljede glave i mozga dolazi kod udaraca, natučenosti, trešnje bebine glave i drugih nasilnih ozljeda glave koje uzrokuju ozljede mozga. Kada su živčane stanice u mozgu oštećene, one ne mogu više prenositi informacije jedna drugoj.
Uzroci
- potres mozga
- otvorene i zatvorene ozljeda glave
- nagnječenja i razderotine mozga
- penetracijska i ubodna rana (metak, nož ili drugi oštar predmet)
- apoksija (mozak ostao bez kisika) ili hipoksije (nedovoljno kisika u mozgu)
- sindrom protresenog djeteta
- otvorene rane i kontuzije mozga
- hematomi
- prijelomi lubanje
Najčešći uzroci ozljede mozga su razni padovi sa visina, prometne nesreće, moždani udar, sportske ozljede te nasilni tjelesni napadi na osobu.
Simptomi

Blagi
- glavobolja i umor
- povraćanje i mučnina
- zvonjava u ušima i vrtoglavica
- poremećaj spavanja
- problem sa ravnotežom
- osjetljivost na svijetlo i zvuk
- iritabilnost
- depresija i anksioznost
- promjene raspoloženja
- smanjene sposobnost razmišljanja
- smanjena sposobnost pažnje
- problemi s pamćenjem
Umjereni
Kod gubitka svijesti koja traje od nekoliko minuta do nekoliko sati, kada zbunjenost traje od nekoliko dana do nekoliko tjedana te kada fizički, kognitivni, motorički i poremećaji ponašanja traju mjesecima ili trajno.
Teški
Kod stanja bez svijesti, vegetativnog stanja ili stanja kome koji potraje danima, tjednima ili mjesecima.
Simptomi umjerenih i teških ozljeda glave:
- snažne i uporne glavobolje
- mutan vid
- proširene zjenice
- uzastopno povraćanje
- konvulzije i napadaji
- nesposobnost buđenja iz sna
- nerazgovjetan govor
- slabost ili utrnulost ruke ili noge
- problem sa hodom i govorom
Liječenje i rehabilitacija
Kod traumatskih ozljeda mozga važno je čim je ranije moguće započeti sa liječenjem i rehabilitacijom. Nakon inicijalnog tretmana kojim se pacijent stabilizira odmah nakon ozljede i po dolasku u bolnicu, čim prije treba započeti sa rehabilitacijom kako bi se vratile izgubljene kognitivne i motoričke funkcije u što većoj mjeri.
Fizioterapijom koja se sastoji od raznovrsnih treninga i vježbi mišića vraća se izgubljena motorička funkcija gornjih i donjih ekstremiteta. Treninzi uključuju vježbe ravnoteže, držanja tijela, snage, trening fine i grube motorike i kretnji, koordinacije pokreta, povećanja osjeta senzorno-motornih aktivnosti.
Terapija uključuje i radnu terapiju kojom se vraćaju izgubljene funkcije iz aktivnosti svakodnevnog života (ASŽ), kao što su hodanje, hranjenje, oblačenje i osobna higijena.
Često je pacijentima sa traumatskim ozljedama mozga potrebna kognitivna terapija za oporavak izgubljenih kognitivnih sposobnosti (pamćenje, percepcija, govor i druge).