INDIKACIJE – Cerebralna paraliza
Cerebralna paraliza je neurološki poremećaj uzrokovan ozljedom ili malformacijama mozga kod djece do kojih dolazi tijekom razvoja mozga djeteta. Cerebralna paraliza primarno zahvaća motoriku tijela, tonus i koordinaciju mišića, te držanje i ravnotežu.
Ona pogađa najčešće novorođenčad rođene prijevremeno, i to do dvoje na 1000 djece. Ona je kronično stanje koje nije opasno po život i nije progresivno ali nije niti izliječivo. Cerebralna paraliza je stanje fizičke invalidnosti koja utječe na funkcionalni razvoj dijeteta.
Uzroci
Cerebralna paraliza je rezultat ozljede ili malformacije mozga, ozljede prilikom poroda i nedostatka kisika (prije, za vrijeme i neposredno poslije poroda), izljeva krvi u mozak zbog nedovoljno razvijenih krvnih žila te postnatalne infekcije i druge bolesti tijekom prve godine života kao što je meninigitis, traume i druge.
Simptomi
Simptomi mogu varirati od umjerenih do teških.
- Slaba motorika
- Spastičnost mišića – krutost, ukočenost
- Ataksija – loša koordinacija pokreta
- Fluktuirajuće mišićne kontrakcije
- Loša ravnoteža, držanje i koordinacija tijela
- Moguće intelektualna oštećenja
- Oštećenja vida i sluha
Vrste
Postoje četiri osnovna tipa cerebralne paralize:
- Spastična cerebralna paraliza– ukočenost zahvaća obje ruke i noge, ili samo ruku i nogu na jednoj strani
- Koreoatetotična cerebralna paraliza – izvijajući, usporeni pokreti ruku i nogu
- Ataksična cerebralna paraliza – loša koordinacija pokreta, uz opću slabost mišića i drhtanje
- Miješani oblikcerebralne paralize – najčešće kombinacija spazma i koreoatetoze
Liječenje i rehabilitacija
Cerebralna paraliza ne može se izliječiti, to je kronično i trajno stanje.
Fizioterapija i radna rehabilitacija koristi za poboljšanje oštećene motorike, s fokusom na hodanje, stajanje, fleksibilnost, ravnotežu i držanje tijela.
Također važno je razviti vještine aktivnosti svakodnevnog života (umivanje, češljanje, hranjenje, odlazak na toalet, i dr.).
Primjenjuju se sljedeće vrste rehabilitacija:
Robotska neurorehabilitacija posebno je efikasna za rehabilitaciju funkcionalnih vještina pacijenata sa cerebralnom paralizom, a koja mu omogućuju veću samostalnost i bolju kvalitetu života. Naglasak je na rehabilitaciji nogu i hoda, no provodi se i terapija za ruke s ciljem unapređenja fine i grube motorike.
